top of page

KURULUŞ HİKAYEMİZ

“Çok eski çağlarda, Ege Denizi’nin mitolojiye konu olduğu dönemlerde, bugünkü adıyla Kuşadası’nın kıyılarında mavi dalgalarla uçan kuşlar varmış. Adeta dans ederek uçan bu kuşlar her kanat çırpışlarında minik rüzgarlar yaratmışlar. Uçtukça mutlulukla çatılara selam vermiş, kanatlarıyla her yöne bereket taşımışlar.

 

Günler, aylar, yıllar geçmiş; bir süre sonra fark edilmemeye başlamışlar. Artık kimse duymuyormuş o rüzgarı, görmüyormuş kuşları; sık sık hatırlatmaya çalışsa da dalgalar, görmezden geliniyormuş bu eski dostluk.

 

Bir gün kanatlardan çıkan rüzgar, tülüşah tarlalarının üstünden geçerek Kuşadası'ndaki kadınlara bu dostluğu fısıldamış, daha önce defalarca fısıldadığı gibi. Fakat bu kez işitilmiş söyledikleri, bu kadınlar türlü zorluklarla karşılaşsalar da buluşmuş ve hikayeyi hatırlamış. Her birinin kalbinde küçük kuşlar kanat çırpıyormuş adeta. Sonunda tek bir kalp olmuşlar ve Kuşakk’ı doğurmuşlar. Ve hep hatırlamışlar onları buraya getiren rüzgarın fısıldadıklarını...”

Kuşak Kooperatifi (Kuşadası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi), Kuşadası ilçesindeki kadınların üretken bireyler olarak toplumsal yaşama katılımlarını ve el emeklerini değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kuruldu.

 

Kuşadası Belediye Meclisi’nin 03.10.2017 tarihli kararı doğrultusunda kuruluş çalışmaları Kuşadası Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu tarafından yürütülen Kuşak Kooperatifi, resmi işlemlerinin tamamlanmasının ardından 25.12.2017 tarihinde faaliyete başladı. Başkanlığını Şerife Atınç’ın üstlendiği Kuşak Koop. ürettiği ürünleri pazarlama imkanı bulamayan kadınları bir araya getirerek istihdam olanağı oluşturmayı, Kuşadası’na has el sanatlarını geliştirmeyi, üretilecek özgün turistik ve hediyelik yöresel ürünlerle ilçenin tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyor.

Artboard 1.png
bottom of page